Maseczka / półmaska ochronna FFP3

Strona główna » E-Sklep » Maseczka / półmaska ochronna FFP3

Maseczka / półmaska ochronna FFP3

38,00 

Maseczka ochronna, półmaska X 310 SV FFP3 przeznaczona do ochrony dróg oddechowych użytkownika przed szkodliwym oddziaływaniem zanieczyszczeń powietrza występujących w postaci cząstek stałych lub ciekłych. Maseczka nie jest wyrobem medycznym.

SKU: X 310 SV FFP3 R D Kategorie: ,

Opis

Półmaska filtrująca X310 SV o klasie FFP3 chroni układ oddechowy przed cząsteczkami stałymi oraz aerozolami, dla których NDS jest ≤0,05 mg/m3 o ile stężenie fazy rozproszonej nie przekracza 30 x NDS.

Zastosowanie maseczki ochronnej o klasie FFP3

duże stężenie pyłów respirabilnych,

chroni przed pyłami zawierającymi: beryl, antymon, arsen, kadm, kobalt, nikiel, rad, strychninę oraz cząstki radioaktywne

Jak zbudowana jest maseczka ochronna o klasie FFP3

Półmaska filtrująca X 310 SV o klasie FFP3 zbudowana jest z materiału filtrującego i akcesoriów pomocniczych takich jak taśmy nagłowne, zawór wydechowy czy uchwyty mocujące taśmy. Powietrze wdychane z otoczenia przechodzi przez materiał filtracyjny, gdzie jest oczyszczane.

Powietrze wydychane usuwane jest na zewnątrz przez zawór wydechowy umieszczony w czaszy oraz część twarzową półmaski. Czasza półmaski podczas użytkowania winna ściśle przylegać do twarzy.

Cechy charakterystyczne półmaski filtrującej X310:

 • wielowarstwowy materiał filtracyjny: polipropylen
 • zacisk nosowy dla formatowania półmaski w obrębie nosa;
 • zaworu wydechowego z tworzywa sztucznego;
 • taśm nagłowia wykonanych z nitek gumowych w oplocie;
 • mocowania taśm nagłowia wykonanego z tworzywa sztucznego;
 • wewnętrznej wkładki, poprawiającej szczelność i komfort użytkowania.

FFP3 jest maską typu RD:

 • R – wielorazowy użytek
 • D – półmaska z tym oznaczaniem może być używana w zapylonym pomieszczeniu (taka maseczka przeszła pozytywnie badania na zatkanie pyłem dolomitowym)
 • Dzięki anatomicznemu kształtowi oraz zaciskowi nosowemu, który znajduje się pod spodem pianki, półmaska ochronna jest łatwa do dopasowanie dla większości kształtów twarzy, tak aby zapewnić maksymalną szczelność.

Jak długo można używać masek ochronnych?

Półmaski ochronne mogą być używane przez jedna zmianę roboczą czyli 8 godzin. Przez ten czas spełniają swoje właściwości ochronne. Maseczki ochronne FFP1, FFP2, FFP3 są przeznaczone do pracy w zapyleniu. W przypadku kiedy używamy tych masek ochronnych jako zabezpieczenie przed wirusami i nie pracujemy w pyle, sprawa wygląda inaczej. Zostały przeprowadzone badania, z których wynika, że dopiero po 10 dniach takie maski tracą swoje właściwości. Następnie 11 dnia maska ochronna FFP3 straciła swoje właściwości o zaledwie 1,4%.

Regulacja długości taśm nagłowia:

Regulacja długości zgrubna

Przełożyć taśmę pomiędzy hakami mocującymi – jak pokazano na Rysunku 2.

Regulacja precyzyjna – nawijać lub odwijać taśmę wokół poszczególnych haków mocujących – Rysunek 3.

Wymagania:

Półmaska filtrująca X310 SV o klasie FFP3 są zgodne z:

 • europejską normą zharmonizowaną PN-EN 149+A1:2009 (EN 149:2001+A1:2009) „Sprzęt ochrony układu oddechowego – Półmaski filtrujące do ochrony przed cząstkami. Wymagania, badanie, znakowanie”;
  odpowiednimi wymaganiami unijnego prawodawstwa harmonizacyjnego: Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016r. w sprawie środków ochrony indywidualnej oraz uchylenia dyrektywy Rady 89/686/EWG.